Obciazenie oczu

Oczy nastawione są na maksymalną sprawność bez ponoszenia przez to szkody. Podczas stresu i na skutek przemęczenia wydolność wzroku może na jakiś czas zmaleć. Kto się czuje spięty, powinien się zrelaksować lub też oczy odciążyć przez wykonanie odpowiednich ćwiczeń odprężających. Takie dolegliwości, jak: pieczenie i suchość oczu oraz zamazane widzenie, będące skutkiem przemęczenia, ustępują po zapewnieniu organizmowi dostatecznej porcji wypoczynku. Przez kwadrans należy poleżeć z ciepłym kompresem na zamkniętych oczach. Osoby noszące okulary doznają ulgi, gdy zdejmą na chwilę szkła i spróbują poczytać z odpowiedniej odległości. Ćwiczenia oczu nie są „gimnastyką mięśni oczu”. Nie są też skuteczną metodą leczenia wad refrakcji oczu. Mają natomiast ułatwić postrzeganie bodźców wzrokowych z obrzeży pola widzenia, co zapobiega przeciążeniom i wpływa dodatnio na samopoczucie. Najlepiej, gdy ćwiczenia oczu są opanowywane w kilkuosobowych grupach, a potem wykonywane w stanie pełnego odprężenia. Mając zamknięte oczy należy sobie wyobrazić długie wahadło, które w wolnym tempie wprawia się w wahania o dużej amplitudzie. Końcem nosa podążamy za tym ruchem, wprawiając głowę w swobodne wahania. Innym razem głowa może wykonywać ruchy po torze wyobrażonej ósemki. Te ćwiczenia usuwają sztywność karku. Nie są one wskazane dla osób z silną krótkowzrocznością, ponieważ mogą spowodować zmiany siatkówki. Wzrok poprowadzić wokół przedmiotu postrzeganego na najdalszym horyzoncie, powtarzając całą głową ruchy oczu. Po kilkakrotnym mruganiu należy oczy zamknąć, przypomnieć sobie kilka szczegółów uprzednio oglądanego obrazu, po czym oczy otworzyć i skonfrontować stan rzeczywisty z wyobrażonym obrazem.