Rodzaje pomocy systemowej

Jeśli dokładniej zapoznacie się z ofertami poradni, natraficie na różne pojęcia. W większości będą to sformułowania typu „terapia systemowa”, „systemowa terapia rodzin” oraz „poradnictwo systemowe”. Znajdziecie jednak i inne oferty, na przykład „trening systemowy”, „systemowa superwizja” i inne. Pierwotnie pojęcia takie, jak „superwizja” czy „trening” oznaczały opiekę profesjonalną. Ostatnio jednak angielskie słowo „coaching” zastąpiło w niemieckim określenia takie, jak „opieka” i „poradnictwo”. „Trenowanie” stało się bardzo modne! Jeśli zdarzy się Wam jednak znaleźć dobrego systemowego „trenera” pracującego z ADHD, nie zważajcie na nazwę. Przede wszystkim jednak znajdziecie doradców i terapeutów. I nawet jeśli terapię określa się jako „usunięcie istniejących stanów”, a poradnictwo raczej jako „towarzyszenie w pewnych procesach”, to i tak bardzo trudno jest dokładnie oddzielić od siebie te pojęcia. Właśnie w przypadku ADHD poradnia systemowa jest bardzo często wystarczająca. Niektóre tematy mogą wymagać zarówno poradnictwa, jak i terapii. W rezultacie mogą się pojawić aspekty, które sprawią, że terapia systemowa będzie konieczna – jednak jej przedmiotem wcale nie będzie ADHD.