Krotkowzrocznosc

Krótkowzroczni widzą ostro przedmioty z odległości do pięciu metrów. Przy odległości większej obraz jest zamazany. U dzieci należy zwracać szczególną uwagę na takie objawy, jak mruganie i zaciskanie powiek, ukośne ułożenie głowy, bliskie podchodzenie do telewizora, patrzenie w książki z małej odległości. Obraz odległych przedmiotów powstaje przed siatkówką. Sporadycznie jest to wynikiem zbyt dużej wypukłości rogówki lub soczewki. Najczęściej chodzi o zbyt długą gałkę oczną. Dotychczas przyczyna nadmiarowego wzrostu gałki nie jest znana. Istnieją dwa rodzaje krótkowzroczności. Przy krótkowzroczności szkolnej wada się nasila w młodym wieku i proces ten kończy się przed dwudziestym piątym rokiem życia, a sama wada nie przekracza — 6 dioptrii. Tylko u znikomej liczby osób wydłużanie się gałki ocznej nadal postępuje do późnego wieku. Ten rodzaj krótkowzroczności o charakterze degeneratywnym jest dziedzicznie uwarunkowany. Krótkowzroczność może się przemijające nasilić pod wpływem przeciążeń psychicznych, fizycznych, złego oświetlenia i złych warunków pracy. Takie leki, jak: sulfonamidy i acetazolamid oraz mechaniczne urazy i wzrosty poziomu cukru we krwi mogą wywoływać przemijającą krótkowzroczność. Starcze zmętnienie soczewki ocznej zmienia ostrość wzroku w kierunku krótkowzroczności.