Rajd pieszy"Dla Niepodległej" - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Dąbrowskiej w Radomiu

Rajd pieszy"Dla Niepodległej"

ROK DLA NIEPODLEGŁEJ

15 października 2018 w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w Pieszym Rajdzie „Dla Niepodległej”. Przedsięwzięcie miało na  celu upamiętnienie wydarzeń związanych z historią naszej Ojczyzny oraz promowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży.
O godz. 9.00 wyruszyliśmy w trasę Rajdu, która obejmowała 8-kilometrowy odcinek prowadzący ze szkoły przez ulice 11 listopada, Szarych Szeregów, Warszawską, Rybną, Folwarczną i okoliczny Las Kapturski. Droga prowadziła głównie leśnymi i polnymi  drogami. Niosąc transparent i flagi narodowe szliśmy z uśmiechem na twarzy pokonując czasem własne słabości. Pierwszym naszym przystankiem był kamienny pomnik i 100-letni dąb upamiętniający odzyskanie niepodległości przez Polskę. Szczęśliwi ok. godz. 10.30 dotarliśmy do placu przy leśniczówce, gdzie siedząc wygodnie uczestniczyliśmy w lekcji historii prowadzonej przez p. Artura Belowskiego. Po tej bardzo ciekawej lekcji, braliśmy udział w quizach, zagadkach i konkurencjach sportowych związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Podsumowaniem tego przystanku było wspólne ognisko z kiełbaskami. Po posiłku, już trochę zmęczeni, ale szczęśliwi udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły.
Rajd pieszy był nie tylko sprawdzianem naszej sprawności i wytrzymałości, pokazał również, że uczyć się można na wiele sposobów. Pokazaliśmy, że dzisiaj w dobie zaawansowanej technologii, portali społecznościowych, Ojczyzna nie jest dla nas tylko pustym słowem, a młodzież nie wstydzi się swoich postaw patriotycznych.
W tym miejscu należy również wspomnieć, że ten Rajd nie mógłby się odbyć bez pomocy innych. Pragniemy podziękować paniom dyrektorkom Ewie Czerwiec i Ewie Dziwisz oraz nadleśnictwu Radom w osobie p. Jerzego Karaśkiewicza.
Opiekunami naszego przedsięwzięcia byli Aneta Łyjak, Barbara Prażmowska, Ewa Pawlikowska - Węglińska, Marzena  Koza, Grażyna Kozera, Magdalena Bocheńska, Artur Belowski, Wojciech Kaczmarski, Maciej Lesisz  – za co bardzo dziękujemy.
Mamy nadzieję, że tego typu imprezy zagoszczą na stałe w harmonogramie naszych szkolnych działań.

Opiekun koła BRD
Roman Kozyra