Nieznajomość prawa szkodzi - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Dąbrowskiej w Radomiu

Nieznajomość prawa szkodzi

Kącik prawny

"Kącik Prawny"

to miejsce, w którym będą umieszczane informacje z zakresu edukacji prawnej.

Pomysł prowadzenia edukacji prawnej jest pokłosiem udziału przedstawicieli Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców naszej szkoły w spotkaniu z Sędzią Anną Marią Wesołowską, które miało miejsce w dniu 18 kwietnia 2018 roku.
Pani Sędzia zachęcała do systematycznej edukacji prawnej dzieci i młodzieży oraz rodziców jako jednego ze sposobów profilaktyki agresji.

Ignorantia iuris nocet (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – jedna z podstawowych zasad prawa. Zgodnie z nią, nie można zasłaniać się nieznajomością normy prawnej. W praktyce wyraża się ona tym, że nikt nie może podnosić, iż zachował się niezgodnie z normą dlatego, że nie wiedział o jej istnieniu.
Ignorantia legis non excusat (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem) – oznacza, że nikt nie może szukać usprawiedliwienia w nieznajomości prawa.

Zachęcamy uczniów, rodziców i nauczycieli do lektury Kącika Prawnego.
Lepiej wiedzieć, niż narazić się na kłopoty.