Niedoczynnosc PPP

Obraz kliniczny niedoczynności przedniego płata przysadki (p.p.p.) w wyniku możliwości zróżnicowanego uszkodzenia poszczególnych jej czynności nie stanowi jednolitego zespołu objawów. W zespole po usunięciu przysadki obserwujemy kolejno po sobie następujące: niedoczynność kory nadnerczy, niedomogę tarczycy, hipogonadyzm albo brak miesiączki w powoli rozwijającej się niewydolności p.p.p. — przede wszystkim z powodu wewnątrzsiodełkowych i nieaktywnych hormonalnie guzów — kolejność pojawiania się objawów chorobowych jest odwrotna: najpierw występują objawy braku gonadotropin (hipogonadyzm lub brąz miesiączki), później niedoczynność tarczycy i w końcu zespół niedoboru kortyzołu (nudności. wymioty, osłabienie mięśniowe, obniżenie ciśnienia, hi, pertermia). U kobiet pamiętać należy o zespole Sheehana (niedokrwienna martwica p.p.p. spowodowana ciężkim krwotokiem poporodowym). Pierwszym jej objawem jest brak laktacji, dalej dochodzi do inwolucji gruczołów piersiowych, zaburzeń miesiączkowania aż do całkowitego jego zaniku (jednakże bez objawów okresu klimakterycznego), później występuje spowolnienie, utrata sił, nadwrażliwość na zimno, zmniejszenie potliwości, przerzedzenie się lub zanik owłosienia pod pachami i na wzgórku łonowym, a przede wszystkim jako objaw wiodący chłodna o woskowej barwie skóra z siecią drobnych zmarszczek wokół ust i oczu.