Korekta widzenia

W przypadku usunięcia soczewki bez jej zastąpienia soczewką sztuczną konieczne jest po operacji stosowanie okularów o sile łamiącej od 10 do 12 dioptrii. Są to okulary dość grube. Jedne są potrzebne do bliży, inne do patrzenia w dal. Najpierw stosuje się okulary tymczasowe, a po kilku tygodniach — ostateczne. Obraz oglądanych przedmiotów jest powiększany przez okulary i jedną trzecią. Ten fakt wymaga niełatwego przestawienia się. Gdy drugie oko zachowało ostrość widzenia na dobrym poziomie, konieczne jest zasłonięcie oka operowanego szybką mleczną, do czasu aż będzie konieczna operacja oka drugiego. Operowane oko może być też zaopatrzone w soczewkę kontaktową. W tym przypadku różnica obrazów jest mniejsza i przestawienie się łatwiejsze. Jednakże posługiwanie się taką soczewką kontaktową dla osób w podeszłym wieku jest sprawą trudną, co uzasadnia przepisanie soczewek typu T. Do patrzenia z bliska i czytania potrzebne są wówczas drugie okulary. Zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe przeznaczone dla oczu pozbawionych własnej soczewki muszą być zaopatrzone w filtr chroniący siatkówkę oka przed promieniowaniem ultrafioletowym.