Droga do Kariery Zawodowej - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Dąbrowskiej w Radomiu

Droga do Kariery Zawodowej

Ważne wydarzenia > 2018/2019

W dniach 26 – 27 marca 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Marii Dąbrowskiej w Radomiu zrealizowano projekt „Droga do kariery zawodowej”.

Organizatorami projektu byli: Wiceprezydent Miasta Radomia pan Karol Semik, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Dąbrowskiej w Radomiu oraz Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pan Leszek Ruszczyk.

Celem projektu było przygotowanie młodzieży i rodziców do efektywnego podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych, trafnego wyboru zawodu, a co za tym idzie dalszej drogi kształcenia oraz wspieranie działań szkoły w optymalnym rozwoju edukacyjnym i zawodowym ucznia poprzez zaprezentowanie zawodów niszowych, perspektyw pracy na rynku radomskim oraz warunków pracy i możliwości rozwoju w poszczególnych branżach.
Projekt miał charakter giełdy, podczas której odbywały się prelekcje, warsztaty oraz indywidualne rozmowy przy stanowiskach ze specjalistami.
Ponad 700 uczniów 8 klas szkoły podstawowej i 3 klas gimnazjum z 30 szkół miało okazję uczestniczyć w kilkunastu prelekcjach dotyczących między innymi wyboru i planowania kariery, możliwości podjęcia nauki w zawodach rzemieślniczych, oczekiwaniach pracodawców, nauce języków obcych. Mogli również wziąć udział
w kilku warsztatach: Pięć kroków do sukcesu, Radomska Akademia Młodego Analityka, Zostań prezenterem, Czasem wygrywasz a czasem się uczysz. Ponadto uczestnicy projektu mogli otrzymać porady indywidualna u specjalistów na stanowiskach: Cechu Rzemiosł Różnych; Izby Przemysłowo – Handlowej Ziemi Radomskiej, Radomskiego Klastru Metalowego, Instytutu Technologii Eksploatacji, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej nr 3, Powiatowego Urzędu Pracy, Jump Word, reprezentantów różnych branż zawodowych.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stanowisko, na którym tutorzy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Radomiu wyjaśniali ideę tutoringu oraz prezentowali innowacyjny program tutorski realizowany w szkole od września 2019 roku.

O projekcie można przeczytać również w mediach.