2016/2017 - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Dąbrowskiej w Radomiu

Biblioteka

2 grudnia 2016 r. w naszej szkole. odbyło się spotkanie uczniów z klas szóstych z panią Izabellą Mosańska, autorką książki "Patroni radomskich ulic" Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o tym, w jaki sposób doszło do powstania tej książki.  Poznali krótkie historię
o osobach, które związane z  naszym miastem, stali się  w nim patronami ulic.

W bibliotece znajduje się wypożyczalnia, czytelnia oraz pracownia komputerowa z czterema stanowiskami,   z dostępem do Internetu. Ich zakup był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej   w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Naszym czytelnikom oferujemy:
- księgozbiór liczący ponad 11 000 woluminów, na który składają się encyklopedie, słowniki, albumy, lektury, literatura popularnonaukowa, literatura pedagogiczna, literatura dziecięca i młodzieżowa,
- zbiory specjalne liczące 130 pozycji. W tym kasety wideo i płyty CD i DVD z adaptacjami lektur szkolnych i programami edukacyjnymi, płyty CD i kasety magnetofonowe z piosenkami i muzyką edukacyjną oraz i czytanymi lekturami,
- gazety i czasopisma („Biblioteka w szkole”, „ Głos Nauczyciela”, „Rachunkowość”, „Victor junior”)
- dokumenty wewnątrzszkolne (Statut, Program Wychowawczy, Wewnątrzszkolny System Oceniania, itp.)
- katalog alfabetyczny i rzeczowy, kartotekę zagadnieniową,
         Biblioteka szkolna jest integralną częścią naszej szkoły. Jej głównym zadaniem jest gromadzenie, udostępnianie i upowszechnianie utrwalonego

w postaci zapisu dorobku kulturowego, artystycznego i naukowego.
Biblioteka szkolna jest głównym źródłem informacji dla uczniów, nauczycieli

i rodziców, ale oprócz tradycyjnej pracy bibliotecznej, prowadzi także szereg zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Organizuje imprezy biblioteczne
i czytelnicze, konkursy, wyjścia do instytucji kulturalno-oświatowych itp.
Prowadzone są zajęcia Koła bibliotecznego.
Wydawana jest gazetka szkolna „NA PODBÓJ SZKOŁY!”. Tworzą ją wspólnie

z nauczycielami-bilbliotekarzami chętni uczniowie z klas 4-6.

W dniach  24 – 31 marca w PSP nr 5 odbyły się, zorganizowane przez bibliotekę szkolną - Ogólnopolskie Wybory Książek. Jest to akcja zorganizowana przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w szkole”, mająca na celu poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów.
W wyborach wzięli udział uczniowie z klas 1-6. Najwięcej głosów zdobyły: „Opowieści z Narnii” , „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, „Akademia pana Kleksa”, „ O psie, który jeździł koleją” i „Pinokio”.

Biblioteka zaprasza

Konkursy na dużych przerwach

Warsztaty origami

Uczennica naszej szkoły - Olga Bandrowska z klasy 4b otrzymała wyróżnienie w I Regionalnym Konkursie Pięknego Czytania. 9 marca 2016 r., w Bibliotece Pedagogicznej odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród.

Tydzień głośnego czytania

Scrabble