100 Rocznica Odzyskania Niepodległości - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Dąbrowskiej w Radomiu

Idź do spisu treści

Menu główne:

100 Rocznica Odzyskania Niepodległości

Rok dla Niepodległej
 

100-lecie ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  
Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

niepodlegla.gov.pl

    

               
100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę11 listopada 1918 roku to ważna data dla Polski. W tym roku minęło 100 lat od wydarzeń, dzięki którym teraz żyjemy w wolnym kraju. Kilka pokoleń Polaków żyjących pod zaborami walczyło o wolność, dbając jednocześnie o polską kulturę, polską historię, polski język. Im wszystkim zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania tradycji oraz honorowania bohaterów.Czym jest wolność dla naszych uczniów?
Odpowiedź na to pytanie możemy zobaczyć w przygotowanej przez nich prezentacji

                      

                                           Patriotyczna uroczystość  w naszej szkole w dniu 9 listopada 2018r. była jedną z wielu inicjatyw podejmowanych w ciągu ostatniego roku w ramach 100 rocznicy odzyskania  niepodległości  przez Polskę i stała się kolejną okazją do nauki patriotyzmu, okazywania szacunku symbolom narodowym, oddawania czci bohaterom.
Cała społeczność szkolna wzięła udział w inscenizacji i koncercie pieśni patriotycznych, do którego przygotowali się przez ostatnie tygodnie uczniowie wszystkich klas, a szczególnie klasy 8a, 8b oraz 7a, 7b, 6a, 4c, 3a, 3b pod opieką p. Anety Łyjak, p. Ewy Pawlikowskiej-Węglińskiej, p. Małgorzaty Zielińskiej i p. Artura Belowskiego.
Patriotyczny nastrój zapewniła scenografia przygotowana przez p. Barbarę Wziątek.

                             


O godzinie 11:11 uczniowie, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni oraz rodzice obecni na uroczystości zaśpiewali cztery zwrotki  hymnu narodowego.

            


Po ośpiewaniu hymnu odbyła się niecodzienna lekcja historii

przygotowana przez uczniów klas 8a i 8b, na którą złożyły się:

prezentacja na temat drogi Polski do niepodległości


• inscenizacja rozbiorów, odzyskania niepodległości, wolności


• koncert pieśni patriotycznych         
      


taniec z szarfami


Uroczystość zakończyła wizyta członków Radomskiego Bractwa Strzelców Kurkowych, którzy wraz z p. Arturem Belowskim opowiedzieli o historii i roli Bractwa Kurkowego, zaprezentowali różne rodzaje broni, strojów i uzbrojenia. Niewątpliwą atrakcją był również pokaz fechtunku. 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego