100 Rocznica Odzyskania Niepodległości - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Dąbrowskiej w Radomiu

100 Rocznica Odzyskania Niepodległości

ROK DLA NIEPODLEGŁEJ

100-lecie ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.
Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

niepodlegla.gov.pl

100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

11 listopada 1918 roku to ważna data dla Polski. W tym roku minęło 100 lat od wydarzeń, dzięki którym teraz żyjemy w wolnym kraju. Kilka pokoleń Polaków żyjących pod zaborami walczyło o wolność, dbając jednocześnie o polską kulturę, polską historię, polski język. Im wszystkim zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania tradycji oraz honorowania bohaterów.

Czym jest wolność dla naszych uczniów?

Odpowiedź na to pytanie możemy zobaczyć w przygotowanej przez nich prezentacji

Patriotyczna uroczystość  w naszej szkole w dniu 9 listopada 2018r. była jedną z wielu inicjatyw podejmowanych w ciągu ostatniego roku w ramach 100 rocznicy odzyskania  niepodległości  przez Polskę i stała się kolejną okazją do nauki patriotyzmu, okazywania szacunku symbolom narodowym, oddawania czci bohaterom.
Cała społeczność szkolna wzięła udział w inscenizacji i koncercie pieśni patriotycznych, do którego przygotowali się przez ostatnie tygodnie uczniowie wszystkich klas,
a szczególnie klasy 8a, 8b oraz 7a, 7b, 6a, 4c, 3a, 3b pod opieką p. Anety Łyjak, p. Ewy Pawlikowskiej-Węglińskiej, p. Małgorzaty Zielińskiej i p. Artura Belowskiego.

Patriotyczny nastrój zapewniła scenografia przygotowana przez p. Barbarę Wziątek.

O godzinie 11:11 uczniowie, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni oraz rodzice obecni na uroczystości zaśpiewali cztery zwrotki  hymnu narodowego.

Po ośpiewaniu hymnu odbyła się niecodzienna lekcja historii
przygotowana przez uczniów klas 8a i 8b, na którą złożyły się:

• koncert pieśni patriotycznych

Uroczystość zakończyła wizyta członków Radomskiego Bractwa Strzelców Kurkowych, którzy wraz z p. Arturem Belowskim opowiedzieli o historii i roli Bractwa Kurkowego, zaprezentowali różne rodzaje broni, strojów i uzbrojenia.
Niewątpliwą atrakcją był również pokaz fechtunku.